350.jpg

Στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος «ΠΑΡΑΓΩ-ΚΑΤΑΝΑΛΩ-ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΩ» οι μαθητές που συμμετείχαν δημιούργησαν ένα κόμικ με τίτλο: ΜΕΤΑΛΛΙΚΟΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΣΜΟΙ.

komik01komik02

ΣΚΟΠΟΣ: Οι μαθητές να μάθουν να ανακυκλώνουν και να επαναχρησιμοποιούν «άχρηστα» ανακυκλώσιμα υλικά μέσα από ψυχαγωγικές διαδικασίες.

Για να δείτε το κόμικ πατήστε στην παρακάτω εικόνα:

komik03

Στη δημιουργία πήραν μέρος οι μαθητές της δ1 και δ2 τάξης γυμνασίου του σχολείου μας: Γιαννόπουλος Νίκος, Καμπούρης Ραφαήλ, Μαγγίνα Σοφία, Τσούλος Νικόλαος, Ψηλογιαννοπούλου Αγγελική, Διαμαντοπούλου Νικολέτα, Μαυρογιαννάκης Μιχάλης, Νεκταρίδης Μάριος, Παναγιωτοπούλου Δέσποινα και  Τσαγκαράκη Μαρία.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Πιστολά Ελένη, γεωπόνος - Τετριμέλη Χριστίνα, γεωπόνος - Χαϊκάλη Μαρία, γεωπόνος

Η δράση αυτή αφορά τις εναλλακτικές μορφές ενέργειας. Οι μαθητές μας δημιούργησαν ένα ηλιακό ρολόι με στόχο να αφήσουν τις μπαταρίες και να "διαβάσουν" τον ήλιο αλλά και να μάθουν να μετράνε τον χρόνο αλλιώς...

Εικόνα9

Κύριοι Στόχοι για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη: Φθηνή και Καθαρή Ενέργεια - Βιομηχανία, Καινοτομία και Υποδομές

Για να δείτε την παρουσίαση της δράσης αυτής πατήστε ΕΔΩ.

Οι μαθητές/τριες της Α΄ Λυκείου στο μάθημα «Ερευνητική Εργασία στην Τεχνολογία» αποφάσισαν να αξιοποιήσουν μια «αραγμένη και ξεχασμένη» παλέτα του σχολείου σε ένα χρήσιμο βοτανόκηπο.

metbot1

Αξιοποιώντας υλικά που ήδη υπήρχαν στο σχολικό χώρο (βότανα όπως μέντα, ρίγανη, δυόσμος, φασκόμηλο, κομπόστ, γεωύφασμα κ.ά) αρχικά έβαψαν την παλέτα και εν συνεχεία με το ειδικό γεωύφασμα κάλυψαν τις πλευρές που ήθελαν με τη βοήθεια ενός συρραπτικού πιστολιού βαριάς χρήσης.

metbot2metbot3metbot04metbot5metbot6

Επέλεξαν τα κατάλληλα βότανα και ξεκίνησαν την φύτευση.

metbot7metbot8metbot9

Το τελικό αποτέλεσμα!!

metbot10metbot11metbot012

Στόχοι της δράσης:

Οι μαθητές να:

• Μάθουν να αξιοποιούν οτιδήποτε πλέον θεωρείται «αχρείαστο»
  • Κατανοήσουν την αξία της δημιουργίας δίνοντας νέα μορφή και ταυτότητα σε διάφορα υλικά, όπως η παλέτα
  • Αναπτύξουν τις δεξιότητές τους μέσα από την αξιοποίηση οικείων και φυσικών υλικών όπως το ξύλο, το κομπόστ και τα φυτά
  • Εκτιμήσουν την σημασία όλων των στοιχείων που συνθέτουν την έννοια ενός οικοσυστήματος (μικρόκηπος)
  • Συνειδητοποιήσουν ότι το πράσινο περιβάλλον στην σύγχρονη κοινωνία μας πρέπει να γίνει στάση ζωής

Στόχοι των Ηνωμένων Εθνών για την Βιώσιμη Ανάπτυξη

• Ποιοτική εκπαίδευση
  • Ισότητα των φύλων
  • Αξιοπρεπής εργασία και οικονομική ανάπτυξη
  • Βιώσιμες πόλεις και κοινότητες
  • Υπεύθυνη κατανάλωση και παραγωγή
  • Δράση για το κλίμα
  • Ζωή στη στεριά

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τετριμέλη Χριστίνα

Στα πλαίσια των μαθημάτων της Ζώνης Δημιουργικής Δραστηριοτήτων και της Εισαγωγής στη Τεχνολογία Τροφίμων, μαθητές και εκπαιδευτικοί συνεργάστηκαν για την υλοποίηση του πειράματος παρασκευής φυτικού σαπουνιού.

Για να δείτε το βίντεο που δημιουργήσαμε πατήστε ΕΔΩ.

Επιπλέον, μια παρουσίαση του πειράματος μπορείτε να δείτε πατώντας στην εικόνα:

φυτικο σαπουνι3

Σελίδα 1 από 5

Please publish modules in offcanvas position.